Szatkownica do warzyw – niezbednik kazdej gastronomii

Szatkownica do warzyw – niezbędnik każdej gastronomii

Jeszcze niedawno krojenie i rozdrabnianie warzyw kojarzyło się ze żmudnym i pracochłonnym zajęciem, a efekty i tak nie zawsze były zadowalające. Na szczęście, dzięki nowoczesnym narzędziom oraz urządzeniom do szatkowania, proces ten przebiega znacznie szybciej i sprawniej. Profesjonalne szatkownice pomagają nie tylko w krótkim czasie rozdrobnić warzywa, ale także przygotować efektowne, warzywne dekoracje!

Jak wybrać szatkownicę do warzyw?

W sprzedaży dostępne są różnego typu szatkownice, które umożliwiają uzyskanie różnorodnych efektów. Do użytku domowego zupełnie wystarczy niedroga, ręczna szatkownica do warzyw. Natomiast w przypadku gastronomii, zdecydowanie lepiej sprawdzi się profesjonalny model elektryczny o dużej mocy, dzięki któremu warzywa będą perfekcyjnie poszatkowane.

W przypadku tego urządzenia cena często odzwierciedla jakość. Najtańsze szatkownice to bardzo często produkty wykonane ze słabego plastiku, które szybko ulegają zniekształceniom. Najlepszym wyborem są szatkownice do warzyw wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej, które gwarantują długotrwałą wytrzymałość nawet przy intensywnym użytkowaniu.

W gastronomii ogromne znaczenie ma szybkość pracy, dlatego wybierając szatkownicę do użytku gastronomicznego, należy zwrócić uwagę na jej moc oraz pojemność, które pozwolą zdecydowanie skrócić czas pracy. W gastronomii najczęściej stosowane są urządzenia o mocy 200-400V, ale w sprzedaży dostępne są także znacznie mocniejsze modele.

Bardzo istotny jest również producent szatkownicy. Na rynku urządzeń gastronomicznych istnieje kilka wiodących marek, które zajmują się produkcją profesjonalnych szatkownic do warzyw. Zakup urządzenia od renomowanego producenta jest gwarancją wysokiej jakości, solidnego wykonania oraz trwałości.

Szatkownica do warzyw – rodzaje

Prosta, tradycyjna szatkownica pozwala na błyskawiczne poszatkowanie warzyw, dzięki czemu kucharz może zaoszczędzić sporo czasu i szybciej przygotować całe danie. Ponadto, urządzenia te wyposażone są w ostrza o różnych kształtach, które pozwalają stworzyć niebanalny, dekoracyjny dodatek do dania głównego. Stosując wielofunkcyjne urządzenie do krojenia warzyw, kucharz może uzyskać warzywa pokrojone w kostkę, słupki lub plasterki, a nawet bardziej wyszukane i fantazyjne formy. Profesjonalne modele są wyposażone w wymienne tarcze, które pozwalają osiągnąć określony rozmiar pokrojonych elementów.

Szatkownica do warzyw to niezbędny sprzęt w każdym lokalu gastronomicznym. Pozwala bowiem zaoszczędzić czas i osiągnąć upragnione efekty bez zbędnego wysiłku.

Źródło: Tanake.com.pl – wyposażenie gastronomiczne

Dodaj komentarz