Wyposazenie lokalu gastronomicznego

Wyposażenie lokalu gastronomicznego

Zakładając własny lokal gastronomiczny, musimy wyposażyć się w najróżniejsze sprzęty potrzebne do szybkiego i sprawnego przygotowywania oferowanych produktów. Od naszego wyposażenia zależy w dużej mierze jakość naszych potraw. Ta z kolei, razem z szybkością serwisu, decyduje o satysfakcji naszych gości, co przekłada się na zyski i sukces całego biznesu. Często jednak, odwiedzając po raz pierwszy hurtownię gastronomiczną, jesteśmy przytłoczeni ogromem możliwości i różnych rodzajów sprzętów. Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Jak wyposażyć lokal gastronomiczny?

Podstawowe wyposażenie gastronomiczne

To, w jakie sprzęty się zaopatrzymy, zależy w dużej mierze od tego, jakie usługi będziemy oferować. Innych akcesoriów potrzebuje lodziarnia, a innych pięciogwiazdkowa restauracja. Dlatego też w tym artykule skupimy się na wyposażeniu restauracji, a konkretniej kuchni, ponieważ stanowi ona najważniejszy element każdego lokalu. To tam szereg kucharzy przygotowuje posiłki, które są następnie podawane gościom.

Jak wyposażyć kuchnię w lokalu?

Zaopatrując kuchnię, musimy przygotować dwie podstawowe sekcje: jedną, zajmującą się przygotowywaniem sałatek i przekąsek oraz część drugą, odpowiedzialną za dania ciepłe.

W części zimnej przygotowujemy przede wszystkim dania niewymagające podgrzania. W związku z tym podstawowymi urządzeniami są zestawy noży i stołów roboczych do obróbki produktów.  Ponadto, musimy zaopatrzyć się w sprzęty chłodnicze, czyli różnego rodzaju lodówki, żeby składniki, których używamy, nie utraciły swojej świeżości. Dzięki temu będziemy mogli dłużej z nich korzystać i zmniejszymy ryzyko poniesienia strat zaopatrzeniowych. Poza tymi podstawowymi elementami, warto również zakupić wszelkiego rodzaju urządzenia pomocnicze, które mogą przyspieszyć i usprawnić proces produkcji. Obieraczki, miksery, wyciskarki, otwieracze do puszek… Wybór jest naprawdę ogromny. Od nas i naszej oferty zależy, co powinniśmy nabyć.

Wyposażenie kuchni ciepłej stanowi zdecydowanie większe wyzwanie. Jako że w tym miejscu przygotowywane są wszelkie dania gorące, musimy wyposażyć ją w najróżniejsze sprzęty służące do podgrzewania, ze szczególnym wyróżnieniem pieców konwekcyjnych, grillów i trzonów kuchennych. Piece konwekcyjne pozwalają na szybkie podgrzanie w  krótkim czasie i z małym wykorzystaniem tłuszczu. Trzon kuchenny stanowi jeden z kluczowych elementów funkcjonowania kuchni, w związku z czym należy zadbać o odpowiednią ilość palników, pozwalającą na przygotowanie wszystkich zamówionych potraw w odpowiednim czasie. Grille również stanowią bardzo praktyczne wyposażenie ze względu na szeroki wachlarz zastosowań.

Podsumowanie

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o odpowiednie wyposażenie lokalu gastronomicznego. Wszystko zależy od rodzaju przygotowywanych przez nas potraw. Dlatego też każdy właściciel restauracji musi sam odpowiedzieć sobie na pytanie, czego potrzebuje. Każda hurtownia gastronomiczna oferuje najrozmaitsze sprzęty i urządzenia, w związku z czym każdy znajdzie coś dla siebie.

Inspirowane: Tanake.com.pl – wyposażenie gastronomiczne

Dodaj komentarz