Komu przyda sie warnik do wody

Komu przyda się warnik do wody?

Istnieje wiele różnych urządzeń, bez których nie obejdzie się żaden poważny lokal gastronomiczny. Jednym z nich jest warnik do wody, który służy do gotowania, przechowywania i dystrybucji dużych ilości wody. Jest on przydatny nie tylko w barach i restauracjach, ale również w firmach świadczących usługi cateringowe. Każdy przedsiębiorca zajmujący się gastronomią powinien zastanowić się, czy zakup tego typu urządzenia nie byłby opłacalną inwestycją.

Właściwości warnika do wody

Warnik pozwala na jednoczesne gotowanie nawet do dwudziestu litrów wody oraz przechowywanie jej w wysokiej temperaturze w zakresie od 30 do 100 stopni °C. Oczywiście możliwe jest używanie warnika do parzenia innych substancji niż woda. Nie ważne czy chodzi o kawę, herbatę czy o wino lub piwo — warnik do wody może pochwalić się wydajnością sięgającą nawet kilkudziesięciu zaparzonych filiżanek dziennie. Warto zauważyć, że nie jest to urządzenie skomplikowane w obsłudze i nawet ktoś, kto nie miał wcześniej styczności z tego typu sprzętem gastronomicznym, nie będzie miał żadnych problemów z poprawnym jego wykorzystaniem.

Warnik do wody budowany jest ze stali nierdzewnej o wysokiej jakości w celu uniknięcia wszelkiego rodzaju zniekształceniom, które mogłyby wyniknąć z oddziaływania wysokiej temperatury lub innych czynników. Można wyodrębnić kilka podstawowych elementów, z których składa się warnik. Są to pokrywka, zbiornik, wskaźnik poziomu wody, regulator temperatury wraz z zaworem oraz lampka kontrolna służąca do ostrzegania w sytuacji, gdy dojdzie do awarii urządzenia. Należy pamiętać, że warnik musi być zapełniony co najmniej w połowie przed rozpoczęciem gotowania.

Jak wybrać odpowiedni model warnika do wody?

Jest kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji o kupnie konkretnego modelu warnika. Podstawową kwestią jest pojemność każdego, która waha się od 6 do 20 litrów, przy czym mniejsze warniki nadają się jedynie do użytku domowego przez osoby prywatne. To od pojemności warnika zależy czas zaparzania wody i może on wynieść od trzydziestu do sześćdziesięciu minut. Oprócz pojemności wpływ na szybkość parzenia ma wpływ rodzaj modelu, które różnią się między sobą wydajnością. Drugim ważnym aspektem, który trzeba wziąć pod uwagę, to moc wybranego warnika do wody. Na rynku dostępne są modelu oferujące jedynie 900 W, ale są również warniki o mocy 2500 W. Im większa moc, tym szybciej przebiega proces zaparzania wody. Tak więc lokale gastronomiczne oraz firmy cateringowe powinny zaopatrzyć się w modele o dużej mocy i pojemności, gdyż jest to dla nich opcja najbardziej opłacalna. Warnik do wody pozwala w sposób szybki i efektywny przygotowanie do podania ciepłych napojów, co przydaje się, gdy istnieje potrzeba obsłużenia dużej liczby osób. Z całą pewnością zakup tego urządzenia gastronomicznego jest dobrym wyborem dla każdego przedsiębiorcy działającego w branży gastronomicznej.

Inspirowane: Tanake.com.pl – wyposażenie gastronomii

Dodaj komentarz