Puszysta i delikatna bita śmietana, czyli słów kilka o syfonie

Puszysta i delikatna bita śmietana, czyli słów kilka o syfonie

Bita śmietana

Co według Ciebie jest najlepszym dodatkiem do tortów, gofrów, galaretek, lodów i innych deserów? Oczywiście odpowiedź brzmi bita śmietana. Prawdziwa bita śmietana przygotowana w domach lub dobrych restauracjach jest o wiele lepsza od każdej gotowej śmietany dostępnej na sklepowej półce.

W każdym sklepie możemy zakupić bitą śmietanę w spray’u. Trzeba przyznać, iż niestety takie gotowe produkty napakowane są różnego rodzaju słodzikami, stabilizatorami i innymi  syntetycznymi aromatami. Są to więc produkty modyfikowane i niezdrowe. Obok bitej śmietany w spray’u możemy na sklepowych półkach znaleźć proszek, który po dodaniu odpowiedniej ilości mleka zamienia się w bitą śmietanę. Niestety, również nie jest zdrowy. Bita śmietana instant zawiera w sobie całkowicie utwardzony olej roślinny będący źródłem szkodliwych tłuszczów trans, który wpływa np. na poziom złego cholesterolu.

Prawdziwa bita śmietana, jak nazwa wskazuje – musi mieć w składzie śmietanę. Nie chodzi tutaj o kwaśną zwykłą śmietanę, lecz o słodką śmietankę. Taka  śmietanka (inaczej kremówka) doskonale nadaje się do ubijania- posiada w sobie dużą zawartość tłuszczu. Ważną rzeczą jest, aby przed ubiciem dobrze schłodzić śmietankę – kilka godzin w lodówce to wystarczający czas.

Czym najlepiej ubić śmietanę?

Śmietankę można ubijać na kilka sposobów: ubijanie ręczne za pomocą trzepaczki, ubijanie mikserem i ubijanie syfonem do bitej śmietany. Warto skupić się na ostatnim, a zarazem najbardziej skutecznym sposobie ubicia śmietany czyli syfonie. Syfon do bitej śmietany daje możliwość przyrządzenia  delikatnej i idealnie puszystej bitej śmietany. Do syfonu potrzebne są specjalne naboje z NO2. Naboje takie są  jednorazowego użytku i nie wolno nimi ponownie napełniać syfonu.

Dla małych punktów gastronomicznych oraz dla użytku domowego najlepsze są syfony 0.5l.  W cukierniach, lodziarniach, punktach z goframi i kawiarniach najlepiej sprawdzą się syfony o większej pojemności.

Najczęściej sprzedawanymi syfonami są  syfony 0.5 l z nabojami. Posiadanie syfonu z pewnością przyśpieszy przyrządzenie wyśmienitego deseru czy tortu. Kolejnym plusem posiadania syfonu jest fakt, że niewykorzystana śmietanka zachowa swoją świeżość jeszcze przez kilka dni. Należy jednak pozostawić  ją w syfonie oraz przechowywać w lodówce. Schłodzony syfon ze śmietanką można ponownie użyć, kiedy mamy ochotę na następny pyszny deser.

Ubijanie śmietanki za pomocą syfonu do bitej śmietany

Aby ubić śmietankę przy użyciu syfonu, musisz go odkręcić oraz wlać do niego zalecaną ilość śmietanki. Na syfonie jest narysowana linia zawierająca informację o pojemności. Do syfonu wlewamy odpowiednią ilość bardzo schłodzonego płynu i i dodajemy cukier puder. Następnie zakręcamy głowicę oraz  zamontowujemy nabój. Ładowanie naboi do syfonów o różnej pojemności jest inne, dlatego wcześniej warto zapoznać się z instrukcją. Po załadowaniu naboi można zacząć korzystać z syfonu. Podczas dozowania syfon musi być odwrócony oraz w pionowej pozycji. Natomiast w czasie wydobywania ubitej śmietanki wystarczy nakierować końcówkę syfonu na miejsce, w którym chcemy ułożyć ubitą śmietanę i nacisnąć dźwignię. Niewykorzystaną śmietanę można przez kilka dni przechowywać w lodówce.

Syfon do bitej śmietany to gwarant nie tylko dobrze ubitej, ale przede wszystkim puszystej i delikatnej śmietanki. Zainwestuj, a nie pożałujesz.

Inspirowane: Tanake.com.pl – wyposażenie gastronomii

Dodaj komentarz